Tali Sharot, Nasz wpływowy i uległy umysł. Jak mózg daje nam siłę wywierania wpływu na innych, przeł. Magdalena Zubrycka, Wydawnictwo Amber 2023, s. 230.
Przytłaczająca większość naukowców zgadza się, że człowiek jest zwierzęciem stadnym i o jego sile stanowi wewnątrzgatunkowa współpraca. Panuje także zgoda w kwestii ewolucji naszego mózgu: przez ostatnie 100.000 lat zaszły w tym zakresie istotne zmiany, ale co do zasady działa on tak samo. Nic dziwnego, że często, tkwiąc mentalnie w jaskini, musimy reagować tu i teraz w nowoczesnej i stechnicyzowanej czasoprzestrzeni.
Tali Sharot jest izraelsko-brytyjsko-amerykańską neurobiolożką, profesorem neuronauki poznawczej na University College London i MIT. Jak twierdzi, żyje między Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi. Zajmuje się przede wszystkim neuronalnymi źródłami emocji i podejmowania decyzji. Zrozumienie, wyjaśnienie i praca w obrębie tych procesów ma - jej zdaniem - poprawić nasze ogólne samopoczucie. Książki popularnonaukowe Tali Sharot są komunikatywne i sugestywne. Ich czytanie nie tylko sprawia wiele frajdy, ale także stwarza realną szansę na poszerzenie wiedzy na temat naszego mózgu.
W książce „Nasz wpływowy i uległy umysł” znajdziemy garść błędów, które popełniamy, kiedy chcemy zmienić czyjeś przekonania, posiłkując się przy tym tzw. zdrowym rozsądkiem i intuicją. Znajdziemy tu także pomysły na to, co zrobić, aby nam się to udało. W tle rozważań otrzymujemy niemal bezboleśnie wiedzę na temat tych części mózgu, które biorą w powyższych procesach udział. Jeśli - na przykład - twierdzisz, że najlepszym pomysłem na przekonanie kogoś do swoich racji jest podsyłanie mu linków do kolejnych stron internetowych, to popełniasz jeden z kilku omówionych w tej książce błędów i istnieje niewielka szansa, że ci się to uda.
Artur Telwikas