Ilustracja wprowadzenia: Gala Głogowskiego Wehikułu Czasu 2025 - nagrody
W piątek 4 kwietnia 2025 odbyła XIII Gala Głogowskiej Nagrody Wehikułu Czasu "Złoty Bilet czytelników Wehikułu Czasu".
 
Pierwsze nagrody wręczone podczas Gali to pamiątkowe obrazy autorstwa Małgorzaty Maćkowiak Wręczył je Wiesław Maciuszczak ludziom ważnym dla Wehikułu Czasu, dla głogowskiej historii i głogowskiej regionalistyki, przyjaciołom. Otrzymali je:
EWA TODOROV, JANUSZ OWSIANY, ZBIGNIEW MACHOŃ, DARIUSZ ZAJĄCZKOWSKI i DARIUSZ ANDRZEJ CZAJA.
Zostało wręczone Wyróżnienie Specjalne XIII Głogowskiej Nagrody Historycznej.
Otrzymali JAN HLUBOWSKI, GRAŻYNA SZYSZKA i ZBIGNIEW MAZUREK za „Imieniny Jana z Głogowa” organizowane od 2010 roku przez TZG i "Tygodnik Głogowski".
Główną nagrodą wręczaną podczas Gali jest Głogowska Nagroda Historyczna Wehikułu Czasu. Kapituła wybrała laureata spośród nominowanych:
- Rafał Pikuła i Michał Olejniczak - za książkę "Głogowska fabryka zegarów wieżowych Carla Weissa i jego następców", Głogów 2024
- Tomasz Filar i firma FIL-ART - za prace konserwatorskie przy fasadzie kościoła Bożego Ciała w Głogowie
- Michał Górawski - za cotygodniowy cykl wykładów „Wtorek z historią" w Klubie Mayday i podcast „Historia bez fikcji"
Zdzisław Błażejewski i Dariusz A. Czaja - za inicjatywy numizmatyczne: okolicznościowe, miedziane monety lokalne i srebrną monetę 20 zł wydaną przez NBP
- Bogumiła Slifierz, Andrzej Ruebenbauer - za „Urodziny ulicy 10 Maja", imprezę upamiętniającą osadników i integrującą środowiska sąsiedzkie.
W tym roku Laureatem Nagrody zostali BOGUMIIŁA SLIFIERZ I ANDRZEJ RUEBENBAUER, organizatorzy „Imieniny ulicy 10 Maja".
Specjalną statuetkę i tytuł Laureata Honorowego otrzymał z rąk Prezydenta Rafaela Rokaszewicza prowadzący Wehikuł Czasu oraz pomysłodawca "Złotego Biletu", pan WIESŁAW MACIUSZCZAK.
Ostatnim elementem Gali był wykład gościa specjalnego, prof. Joanny Nowosielskiej-Sobel na temat kształtowania się tożsamości lokalnej mieszkańców Dolnego Śląska po II wojnie światowej.
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!
Ilustracja wprowadzenia: III Głogowski Festiwal Historyczny

Pierwszy weekend kwietnia będzie przebiegać pod znakiem historii i wydarzeń związanych z osiemdziesiątą rocznicą zakończenia walk o Głogów, która przypada 1 kwietnia.

Tegoroczny, trzeci Głogowski Festiwal Historyczny zapowiada się bogato i interesująco. Rozpocznie się już w piątek 4 kwietnia Galą XIII Nagrody Historycznej Głogowskiego Wehikułu Czasu w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa. Gościem specjalnym Gali będzie dr hab. Joanna Nowosielska-Sobel, która wygłosi wykład na temat kształtowania się tożsamości lokalnej mieszkańców Dolnego Śląska po II wojnie światowej.

Sobota będzie wypełniona prezentacjami grup rekonstrukcyjnych odtwarzających czasy II wojny światowej na Rynku Starego Miasta. Poza tym będzie zwiedzaniu schronów oraz prelekcja Mateusza Delinga, współautora kanału internetowego "Tank Hunter".

Natomiast w niedzielę w ruinach Kościoła św. Mikołaja będziemy mieli możliwość obejrzeć inscenizację "Upadek Festung Glogau"

 

 

Ilustracja wprowadzenia: "Jeden Bolesław" - szósta głogowska moneta okolicznościowa
Dziś (17 marca 2025) została zaprezentowana kolejna głogowska moneta okolicznościowa. To "Jeden Bolesław" wydany z okazji tysięcznej rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego.
Awers monety zawiera wizerunek Bolesława Chrobrego, rewers - fragment głogowskiego grodu z czasów pierwszych Piastów. W książeczce są informacje na temat pierwszego króla i koronacji oraz związków Bolesława z Głogowem.
To już szósta moneta głogowska moneta okolicznościowa.
Pierwsza, "Jeden Grosz Kolegiacki", została wydana w 2020 roku z okazji 900-lecia Kapituły Kolegiackiej.
Druga to "Jeden Gryphius" wydany w 2021 roku z okazji dwóch lat działalności Teatru im. Andreasa Gryphiusa.
Trzecia to "Jeden Grosz Książęcy" wydany w 2023 roku z okazji powrotu posągu Księżnej Salomei do Głogowa.
W tym samy roku została wydana czwarta moneta. To "Jeden Dukat Ratuszowy" wydany z okazji 770 rocznicy nadania praw miejskich.
Piąta to "Jeden Kwartnik" z grudnia 2024 roku poświęcony patronowi miasta - świętemu Mikołajowi.
Każda z tych monet oprawiona jest w książeczkę, która zawiera informacje dotyczące okoliczności powstania monety.
Dochód ze sprzedaży dzisiaj zaprezentowanej monety, tak jak i poprzednich, zasili fundusz odbudowy Kolegiaty
W piątek, 5 kwietnia 2024 r. o godz. 17.00 w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa w ramach II Głogowskiego Festiwalu Historycznego odbędzie się uroczysta Gala Głogowskiej Nagrody Historycznej. Odbywa się ona od kilku lat pod patronatem Prezydenta Głogowa.
 
Podczas Gali zostaną wręczone Głogowskie Nagrody Historyczne. W tym roku nagrody zostaną wręczone za rok 2022 i 2023.
 
Nominowani do XI Głogowskiej Nagrody Historycznej za 2022 rok to:
1. Zespół Archeologów Głogowskich za odkrywanie Głogowa w latach 1967 – 2022.
2. Ochotnicza Straż Pożarna w Kłobuczynie za projekt i publikację Jana Michalskiego pt. Na straży pamięci. 800 lat wsi Clobusco 1222 - Kłobuczyn 2022.
3. Eryka Stolarska z zespołem Muzeum Archeologiczno-Historycznego za szerokie i obszerne przedstawienie wątka głogowskiego na wystawie „Cybisowie” w cyklu „Rodzinne historie sztuki”.
4. Miejska Biblioteka Publiczna za wydanie Telemach Pilitsidis, Śladami mentora, Głogów 2022.
5. Damian Szczepanowski i Paweł Łachowski za badania sfragistyczno-historyczne przedstawione w pracy Wieża głodowa. Głogów 2022
 
Natomiast nominacje do XII Głogowskiej Nagrody Historycznej za 2023 rok otrzymali:
1. Łukasz Kazek za film "Papierowa Twierdza".
2. Dr hab Piotr Oszczanowski prof. UWr., dyr. Muzeum Narodowego we Wrocławiu i dr Waldemar Hass dyr. MAH w Głogowie za sprowadzenie średniowiecznego posągu księżnej Salomei do Głogowa.
3. Gmina Żukowice za inicjatywę i wydanie książki Kraina pól malowanych i bogatych złóż miedzi. Powojenne dzieje gminy Żukowice, pod red. Joanny Nowosielskiej-Sobel.
4. Dominik Jeton, Bartosz Skopiński za podcast historyczny „TAKI GŁOGÓW”.
5. Dariusz A. Czaja, Piotr Makała, Mirosław Sygutowski za projekt i wykonanie plenerowej makiety twierdzy Głogów na przełomie XVII i XVIII wieku.
 
Gościem specjalnym tegorocznej Gali będzie dr hab. Grzegorz Podruczny, prof. UAM w Poznaniu, historyk, wybitny znawca dziejów fortyfikacji, autor m.in., prac: "Król i jego twierdze" (2013) czy "Twierdze z papieru. Fortyfikacje pruskie w latach 1786-1807" (2020), "Twierdza Kłodzko - monografia historyczna " (2023). Obecnie Profesor pracuje nad wielowiekową historią fortyfikacji głogowskiej.
 
 
Gala Głogowskiej Nagrody Historycznej - zdjęcie 1
 
 
W czasie Gali zostanie też zaprezentowana najnowsza publikacja dotycząca historii Głogowa pt. "Wehikułem Czasu przez dzieje Głogowa", której autorem jest Wiesław Maciuszczak. To najnowsza publikacja miejska, którą mieszkańcom miasta i Ziemi Głogowskiej zaprezentuje autor wraz z Prezydentem Głogowa Rafaelem Rokaszewiczem mieszkańcom miasta i Ziemi Głogowskiej.
Książka będzie do nabycia po uroczystej Gali.
  
 
Gala Głogowskiej Nagrody Historycznej - zdjęcie 2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ilustracja wprowadzenia: Trwają wakacje w MAH

Kolejne wakacyjne zajęcia w muzeum już za nami. Tym razem ich uczestnicy tworzyli biżuterię. W ruch poszły koraliki i miedziany drut. Tegoroczne „Wakacje w Muzeum” cieszą się dużym zainteresowaniem. Ich młodzi uczestnicy mieli już okazję samodzielnie wykonać przewodnik w formie książki tunelowej oraz pachnące mydełka i zapachowe świece. Motywem przewodnim kolejnych czwartkowych warsztatów były natomiast ozdoby wykonywane między innymi z miedzi. Następne wakacyjne spotkanie w głogowskim muzeum odbędzie się w czwartek, 27 lipca. Jego motywem przewodnim będzie papier. Podczas zajęć ich uczestnicy sami wykonają arkusze papieru czerpanego oraz nauczą się trudnej sztuki kaligrafii. Koszt udziału w wakacyjnych spotkaniach to 11 zł. Oferta skierowana jest do dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Liczba miejsc jest ograniczona, warto więc zapisać się na zajęcia wcześniej. Można to zrobić telefonicznie, dzwoniąc pod numer 76 834 10 81 wewnętrzny 43. Zapraszamy.